Warning: Attempt to read property "permalink" on false in /home/users/hurtownia/public_html/recyklingkabli.pl/wp-content/plugins/wordpress-seo/src/context/meta-tags-context.php on line 308

Po co jest piaskowanie?

korozjaPiaskowanie jest procesem technologicznym polegającym na czyszczeniu lub też kształtowaniu dowolnej powierzchni przy pomocy strumienia sprężonego powietrza bądź cieczy z dodatkiem twardych cząsteczek (głównie piasku). Głównym materiałem używanym podczas procesu piaskowania jest oczywiście piasek, może być to również rozdrobnione szkło (szkiełkowanie), suchy lód, żużel, drobiny metalu, czy nawet zmielone skorupy orzechów kokosowych.

Końcowym efektem procesu piaskowania jest idealnie oczyszczona i gładka powierzchnia, piaskowanie jest bowiem o wiele bardziej zaawansowaną techniką niż na przykład szlifowanie. Metoda ta ułatwia również oczyszczenie powierzchni trudno dostępnych, wszelkich zakrzywień, rogów i załamań. Ze względu na duże zapylenie (drobinki piasku uderzające pod dużym ciśnieniem w powierzchnie czyszczącą) podczas procesu piaskowania niezbędne jest ubranie ochronne, a pracownik powinien powinien poza tym używać maski umożliwiającej oddychanie.

Walka z korozją

Właściwie każda konstrukcja stalowa narażona jest na defekty spowodowane przez korozję. Jednakże nowoczesna technologia idzie nam z pomocą i pozwala na coraz skuteczniejszą walkę z tym zjawiskiem. Rozwinięta dziedzina jaką są zabezpieczenia antykorozyjne stoi dziś na bardzo wysokim poziomie, oferując wiele możliwości ograniczenia korozji. Specjalistyczne firmy zajmujące się tego typu usługami mogą zaoferować nam kompletną ochronę przed korozją mostów, hal stalowych, kładek dla pieszych czy nawet najbardziej skomplikowanych i konstrukcji stalowych. Dzięki zabezpieczeniom antykorozyjnym struktura nie jest tak podatna na uszkodzenia związane z korozją, co pozwala na użytkowanie jej przez znacznie dłuższy okres. Pamiętajmy jednak, że sam proces nie jest wcale taki łatwy do wykonania, aby powłoka antykorozyjna była solidnie wykonana trzeba najpierw odpowiednio ją przygotować. Zaczynając od oczyszczenia całej powierzchni którą będziemy chcieli poddać zabezpieczeniom antykorozyjnym (znakomicie sprawdza się tutaj piaskowanie bądź śrutowanie). Następnym ważnym elementem jest dobranie samej powłoki antykorozyjnej. Wyboru należy dokonać odpowiednio do miejsca w którym będzie się znajdować nasza konstrukcja oraz na jakie czynniki zewnętrzne będzie narażona. Ale to już temat na następny artykuł.

Korozja utrapieniem

Wiele jest branż, które mają do czynienia z korozją, powszechnie występującą na różnych metalach. Usuwanie korozji jest trudną czynnością, jednak jeżeli dostrzeżemy korozję na jakimś sprzęcie nie należy wpadać w panikę, ponieważ są firmy, które zajmują się usuwaniem korozji. Firmy te wykorzystują różne sposoby na walkę z korozją, a najważniejsze w pracy tych firm jest to, aby ją usunąć i zobaczyć zadowolenie na twarzy klienta. W sieci znaleźć można wiele firm, które reklamują się właśnie jako firmy między innymi zajmującymi się walką z korozją. Prace antykorozyjne w głównej mierze polegają na oczyszczaniu piaskowym powierzchni metalowej, na której wystąpiła dana korozja, a w następnym etapie nakładania odpowiednich środków chemicznych, które zabezpieczą daną powierzchnię przed kolejną korozją. Dużą popularnością tego typu praca cieszy się na Pomorzu, na statkach oraz na konstrukcjach pływających w Stoczniach, ponieważ te maszyny najczęściej narażone są na korozje, mając bezpośredni kontakt z wodą.

Uwaga: piaskowania metalu nie należy mylić z tym w zabiegach kosmetycznych.